Klasik Lastikleri Unutun: Tekerleği Adeta Yeniden İcat Eden 6 Teknolojik Geliştirme

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

İnsanlık tarihini n en önemli gelişmelerinden biri olan tekerleğin icadına bambaşka bir bakış açısıyla yaklaşarak adeta tekerleği yeniden icat eden 6 proje. İnsanoğlunun en önemli icatlarından biri olan tekerlek; tarihin seyrini değiştirerek, medeniyetlerin gelişmesinde etkin bir rol oynamıştır.

Ardından geliştirilen birçok icadın da temeli olan bu faydalı icat, günümüz teknolojisi tabanında gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Yeni versiyon tekerlekler her ne kadar orijinal tekerleğin yaygınlığına kavuşamasa da adeta orijinalinin izinden giderek ağızları açık bırakacak yenilikler getiriyor. Karşınızda çılgın mucitlerce geliştirilmiş, adeta tekerleği baştan yaratan 7 geliştirme.

Şekil Değiştiren Robot Teker

Amerikan Savunma Bakanlığının desteği ile geliştirilen Reconfigurable Wheel-Track adlı proje, robotik bir sistem desteği ile sürüş esnasında arazi yapısına göre şekil geliştiren bir tekeri gözler önüne sunuyor. Zorlu arazi koşullarında gerek üçgen gerek yuvarlak birçok şekle girebilen teker özellikle askeri araçların performansları açısından devrim niteliğinde bir geliştirme sağlıyor.

Kendini Yenileyen Teker

Henüz teorik aşamada olan ancak önemli bir yol kateden bu projede, araba lastiklerine Marvel’ın meşhur kahramanı Deadpool gibi özellikler bahşedilecek. Herhangi bir yırtılma, delinme gibi bir dış etken gerçekleştiğinde lastikler sürüş esnasında kendini yenileyerek en azından yolunuzu tamamlayana kadar size eşlik edebilecek.

Katlanabilir Çok Amaçlı Tekerlek

Hem bisiklet hem de tekerlekli sandalye için kullanılabilen 26 inçlik havasız tekerlek, katlanabilir yapısı, kolay taşınabilirliği ve işlevselliğiyle göz dolduruyor.

Yapay Zekalı Küre Teker

Goodyear’ın proje olarak sunduğu ve teorik aşaması tasarlanan bu teknoloji, küre şeklinde bir tekere bir dizi robotik entegrenin yapay zeka ile birleştirilmesiyle oluşacak. Oldukça füturistik bir proje olan Eagle 360 Urban; hissetme, karar verme, dönüşüm evrelerini tek başına gerçekleştiren devrim niteliğinde bir tekeri hedefliyor.

Şoka Duyarlı Teker


Oldukça basit ancak gerçekleştirilmemiş bir fikrin mükemmel bir mühendislik ile birleştirildiği SoftWheel, lastikleri tekerlekli sandalyeden otomobillere kadar pek çok aracın güvenlik düzeyini ve konforunu arttıracak bir potansiyel barındırıyor. Temel anlamda 3 kollu süspansiyon teknolojisinin tekere entegre edildiği bu projede aracınız nasıl bir arazi koşuluyla karşılaşırsa karşılaşsın yol tutuşundan taviz vermeyecek, ekstrem kontrol kayıplarının önüne geçecek. Newton’un üçüncü hareket yasasını yerle bir eden bu projeyle tanışma ihtimalimiz bir hayli yüksek.


3D Printer Teker Projesi

Michelin’in gelecek planları arasında oldukça önemli bir yer kaplayan bu proje, şayet başarılı bir şekilde uygulanabilirse günümüz lastik anlayışını kökten değiştirmeyi başaracak. Temel anlamda 3D yazıcı teknolojisini havasız lastik ile harmanlayan bu proje kapsamında; aracınızın lastiklerini tek bir komutla, yol koşullarına uygun olacak şekilde modifiye edebileceksiniz. Aynı zamanda yıpranmış lastiğinizi de anında tamir edebileceğiniz bu teknoloji sayesinde adeta onlarca yıl kullanabileceğiniz tekerlere sahip olacaksınız.

Bonus: Pirelli P Zero Sound

Konsept bir tasarım olan Pirelli P Zero Sound, Formula 1 takımlarının favori lastiğini birebir özellikleri ile Bluetooth bir hoparlöre dönüştürüyor. 100 Wattlık güçlü bir hoparlör bulunduran bu tekerlek; akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve tablet gibi cihazları desteklediği gibi şık ve eğlenceli tasarımıyla göz dolduruyor.

Kaynak:www.webtekno.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

441 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 34

Dün 98

Bu Hafta 132

Bu Ay 394

Toplam 243054

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Forumda Son Konular

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com