Ece Erken’in ehliyeti geri verildi fakat hakkında - Trafik Forum

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

Ece Erken’in ehliyeti geri verildi fakat hakkında

Daha
3 yıl 11 ay önce #16 yazan admin
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW


ÜNLÜ sunucu Ece Erken ay başında İstanbul Ortaköy’deki trafik kontrolünde alkolmetreyi üflemeyi reddetmiş, polis nezaretinde götürüldüğü hastanede de kan örneği vermeyince alkollü olduğu kararıyla ehliyetine el konulmuştu. Ehliyetine usulsüz el konulduğu iddiasıyla yaptığı başvuru üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Hukuk Müşavirliği, el koyma işleminin yanlış yapıldığına karar verdi ve böylece olaydan 24 gün sonra Erken’e ehliyetini iade etti. Ancak Emniyet Müdürlüğü’nün yaptığı suç duyurusuyla savcılığın, trafik güvenliğini tehlikeye sokmaktan Erken hakkında 6 yıl hapis istemli dava açtığı öğrenildi. Emniyet’in hem ehliyetini geri verip hem de aynı kurumun şikâyetiyle Erken hakkında dava açılması tartışma yarattı. “Ece Erken’e iltimas mı geçildi?” sorusu gündeme geldi.


‘Polis kolunu büküp kanını zorla almalıydı’
Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan ŞEN:

HEM ehliyetinin geri verilmesi hem de dava açılması çelişkili bir durum değil. Biri idari diğeri adli uygulama. Burada belirtmemiz gereken husus şu ki; idari uygulamada bir hata yapılmış. Eğer bir kişi alkolmetreyi üflemiyorsa kanının zorla tetkikinin yapılması lazımdı. Kanun buna imkân veriyor. Niye? Çünkü Karayolları Trafik Kanunu’na göre 0.50 promil alkollü olup olmadığını tespit etmesi lazımdı. Bunu yapabilmek için zorla üftelemeyeceğine göre hastanede zorla kan testi yaptırması gerekirdi. Polis görevini ihmal etmiş. Kolunu bükecek, gereken güç kullanılacak ve kan alınacaktı. İnsan haklarına aykırı bir durum söz konusu değil. Üflemiyor mu? O zaman polise karşı gelmekten götürür, tıp hekimini çağırır, kanını alır. Eğer alkollü çıkarsa gereğini yapar. Polis, 0.50 promil alkol sınırına göre bir tespit yapmadığı için ehliyetin iade edilmesi doğru. Bu durum adliyeyi bağlamaz. Ama şimdi adliyede de problem çıkacak. TCK’nın 179. maddesinde “trafiği tehlikeye sokacak şekilde alkol almak suretiyle” denir. Şahıs “Ben alkol almadım” derse orada da battılar. Hakikaten de trafiği birbirine katmamışsa oradan da beraat edebilir. Davanın alkolmetreyle ilgisi yok. Çünkü ceza alması için trafiği tehlikeye düşürmesi yönünde somut bir durum olması gerekli.

‘Ece Erken tehlikeli araç kullanmadı, kaza yapmadı’
Ece Erken’in Avukatı İbrahim ATEŞ:

ECE Erken’in ehliyeti 3 Aralık’ta alındı. Ertesi gün Emniyet Müdürlüğü alkollü araç kullandığı gerekçesiyle şikâyette bulunmuş. Mahkeme iddianameyi kabul etmiş. Mahkeme günü henüz bize tebliğ edilmedi. Emniyetin adliyeye yaptığı şikâyet, uygulamada olmayan bir şey. Alkollü yakalanan birine idari para cezası uygulanır ve ehliyeti alınır. Ama yaralamalı ve maddi zararlı bir kaza olursa ve alkolün etkisiyle meydana gelmişsse trafik emniyetini tehlikeye düşürmekten yargılanırsınız. Emniyet, uygulamanın yanlış olduğunu gördüğü için ehliyeti geri verdi. Bu başka sürücüler için emsal olacaktır. Açılan davada somut bir veri yok. Ece Erken’in olayında tehlikeli araç kullanımı ya da kazaya karışma yok. Biz haklarında soruşturma açılan polislere üzüldük. Çünkü biz kimseyi şikâyet etmedik. “Burada bir usul hatası var” dedik.

‘Yasada boşluk var, rızasız yapamazlar’
Adli Bilimciler Derneği Bşk. Prof. Hamit HANCI:

KANUNEN kişinin rızası olmadan vücut bütünlüğüne tıbbi amaçlı dokunulamaz, muayene yapılamaz. Yani zorla üfletilip alkol muayenesi yapılamaz, zorla kan alınamaz. Peki o zaman alkollü insanlar sokaklarda mı dolaşacaklar? Hayır. Sorun yasal düzenlemelerdeki boşlukta. Yurtdışında üflemezseniz ehliyetinize el konuluyor. Bizde üflemeyen ve kan vermeyene yapılacak bir yasal düzenleme, yaptırım yok. Bu yaptırım yasaya konulmadığı sürece bu olaylar devam edecektir. Alkollü olduğunu da ispat edemezsiniz, alkollü şekilde trafiği tehlikeye sokma suçunu da veremezsiniz. Bu kişiler beraat edecekler. Oradaki polise soruşturma açılması da doğru değil. Zorla üfletse insan hakları ihlali olacak. Antalya’da bir vatandaş üflemeyi ve kan vermeyi reddetti. Dava açtı ve beraat etti. Ehliyetini de geri aldı.

‘Muayene yapmadan söylenemez’
Psikolog Prof. Dr. Arif VERİMLİ:

KİŞİ istemezse memur zorla kan alamaz. Bu durumda mahkeme kararıyla alınır. Mahkemece bilirkişiden bu konuda rapor gelene kadar kişi suçsuzdur. Doktor raporu belirli bir promil değeri vermediği için kesin bir değer kabul edilmez. Bu muayeneyi yapan doktor o konuda ısrarcı olursa belki bir sonuç çıkabilir. Nefesle alkol testi olmaz. Nefesinin alkol kokması, onun trafiği tehlikeye düşürecek şekilde alkollü olduğunun göstergesi olamaz. Nörolojik ve psikolojik muayene yapılmadan bu konuda kesin karar verilemez.

‘Alkol testi yoksa doktor muayenesine bakarız’
İstanbul Ünv. Adli Tıp Enst. Prof. Dr. Fatih YAVUZ:

EĞER kişinin alkol testi yoksa doktor tarafından yapılan klinik muayene raporuna bakarız. Klinik muayenede alkol düzeyinin kişinin hareketlerini ne derece etkilediği ve dolayısıyla araç kullanırken trafik güvenliğini tehlikeye sokup sokmayacağı değerlendirilir. Bunun için hekimin muayene bulgularına bakılır, “Orta düzeyde alkollüdür” denmesi yetmez. Kişinin denge ve motor koordinasyon muayenesinde eğer aksaklık görülürse (düz çizgide yürütülür) parmak burun koordinasyonu yapılır, gözleri kapalı tek ayak üzerinde durur. Bunları yapamaz durumdaysa trafik güvenliğini tehlikeye sokma olarak değerlendirilir.

Trafikte Önce Siz Örnek Olun, Diğerlerinin Değiştiğini Göreceksiniz...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.129 saniye
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com