Karne Hediyesi "Bisiklet" - Trafik Forum

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

Karne Hediyesi "Bisiklet"

Daha
4 yıl 3 ay önce #112 yazan admin
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Karne Hediyesi "Bisiklet"

Okulların kapanmasının ardından ebeveynler, derslerinde başarılı olan çocuklara karne hediyesi olarak genellikle bisiklet alıyor. Çocukların korumasız olarak, trafiğe açık ana caddelerde gelişi güzel bisiklet kullanması ise kazalara sebebiyet veriyor. Karne ödülünün acıyla bitmesinin önüne alınacak tedbirlerle geçilebileceğine işaret eden Türkiye Trafik kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner, "Ebeveynler, karne ödülü olarak bisiklet alırken, çocuğa bir de kask alsınlar." dedi.

Okulların kapanmasıyla ilköğretim çağındaki çocuklar bisikletleriyle sokak, cadde ve ana arterlerde boy gösteriyor. Bursa Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Mustafa Altunsu, bisiklet kullanan çocukların bisiklet yolları, park, bahçe ve oyun alanlarını kullanmalarını tavsiye etti. Ebeveynlerin, çocuklarının bisiklet kullanmalarını gözetim altında tutmalarını isteyen Altunsu, mevcut yasalara göre bisiklet kullanmak için ehliyet gerekmediğini, sadece elektrikli bisikletler için ehliyet şartı arandığını söyledi. Trafiğe kapalı alanlarda bisiklet kullanımının teşvik edilmesi ve mutlaka çocuklara kask, dirseklik ve dizlik giydirilmesi gerektiğine vurgu yapan Altunsu, eğitim ve öğretim döneminin sona ermesi, yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte geleceğin teminatı olan çocukların ve gençlerin en büyük eğlence vasıtası olan bisiklet ve motorlu bisiklet kullanımının yaygınlaştığını kaydetti.

Olumsuz olay ve kazaların önüne geçebilmek amacıyla, bu eğlence ve ulaşım vasıtalarını kullanan çocukların dikkatli davranması gerektiğini anlatan Altunsu, şu uyarılarda bulundu:

"Bisiklet kullanıcılarının, mahalle ve caddelerde bulunan bisiklet yollarında ve park, bahçe, oyun alanlarının bu araçların kullanımı için ayrılmış bölgelerinde araçlarını kullanmaları, zaruret halinde ise taşıt yolunun en dışında kullanmaları gerekmektedir. Bu tür araçları kullanan sürücülerin mutlak suretle koruma başlığı, koruma gözlüğü gibi koruyucu tertibatının takılı olması gerekmektedir. Ailelerimizin de çocuklarının bisiklet kullanmaları için kendi gözetim ve kontrollerinde olmak üzere trafiğe kapalı site alanı, park, bahçe ve gezi yerlerini tercih etmeleri, araç trafiğinin yoğun olduğu cadde ve sokaklarda çocuklarının bu tür vasıtaları kullanmalarına müsaade etmemelerinin, yaşanacak birçok olumsuzluğun önüne geçeceği aşikârdır. Bunun yanı sıra kara yolu üzerinde diğer ulaşım vasıtalarını kullanan sürücülerin bisiklet ve motorlu bisiklet kullanıcılarına karşı daha dikkatli olmaları, bu tür sürücülerin ansızın önlerine çıkabileceği düşüncesinin özellikle yaz günlerinde akıllarında olması gerekmektedir."

YANYANA DEĞİL TEK SIRAYLA İLERLEYİNTürkiye Trafik kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner ise bisiklet kullanan çocukların mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmamalarını tavsiye etti. Bisikletin kesinlikle sokak, cadde ve ana yollarda kullanılmamasını isteyen Güner, sokakta kullanma mecburiyetinde ise bisikletli çocukların tek sırayla ilerlemesi gerektiğini söyledi. Ebeveynlerin karne hediyesi olarak bisiklet almasının önemli olduğuna vurgu yapan Güner, son yıllarda bisikletli çocukların karıştığı kaza sayısının önemli ölçüde arttığını açıkladı. Güner, "Yollara çıkmak mecburiyetinde kalırlarsa yan yana iki bisiklet olmaz. 'Hem bisiklet sürelim, hem de sohbet edip, konuşalım' olmaz. Yolu işgal ediyor fazlasıyla, ana yola çıkarlarsa tek sıra gitmeleri lazım. Hedef küçültsünler, gelen araç geçebilecek yer bulsun. Sokaklarda binmeye mecbur kalırlarsa kollarıyla işaret vermeleri lazım." dedi.

CAMBAZLIK HAREKETLERİ YAPMAYINBisiklet alan ebeveynlerin çocuğa bisiklete nerelerde binmesi gerektiğini de göstermesini tavsiye eden Güner şunları kaydetti: "Bisiklet alırken öncelikle kask da alınmalı. Bisiklet yolu olmayan yerlerde sadece park ve site bahçelerinde bisiklet kullanılabilir. Sokakları bile tavsiye etmiyoruz. Çocuklarımız maalesef bisiklet üzerinde akrobasi hareketleriyle adeta cambazlık yapıyorlar. Can güvenliği açısından kesinlikle direksiyon bırakılmamalı. Türkiye'nin birçok şehrinde bisiklet yolu yok. Hal böyle olunca da özellikle yaz aylarında bisikletli çocukların kaza sayısı artıyor."
--
Sevgi ve Saygılarımla...
Tevfik KARATAŞ
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Trafikte Önce Siz Örnek Olun, Diğerlerinin Değiştiğini Göreceksiniz...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.144 saniye
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com