Otomobil Ic TemizlikPek çoğumuz araçlarımızı temiz tutmaya özen gösteriyoruz. Peki gözle göremediğimiz kirler ne durumda? Yapılan bir araştırma, en çok bakteri bulunan bölgeleri ortaya çıkarmış.

 

Yapılan yeni bir araştırmaya göre ortalama bir araç kabininin tuvaletlerden daha fazla bakteri barındırdığı belirlenmiş. En fazla bakterinin görüldüğü alan ise bagaj olmuş.

Scrap Car Comparison tarafından yapılan araştırmada, Aston Üniversitesi Biyolojik Bilimler Okulu'ndaki araştırmacılar görev aldı. Bu kapsamda halka açık iki tuvaletten ve beş farklı aracın çeşitli yerlerinden örnekler toplandı. Bu araçlardan bazıları eski olmakla birlikte bir tanesi sadece iki yaşındaydı.

Araştırmaya konu olan araçlarda dışkı bakterileri bulundu. Yukarıda söylediğimiz gibi en fazla bakterinin bulunduğu alan da bagaj kısmı oldu. Market alışverişi yaptığımızda, aldığımız yiyecekleri genelde bagaja koyuyoruz. Anlaşılan o ki bu alanın temizliğine daha fazla önem vermek gerekiyor.

Araç içerisindeki en kirli alanlar sırasıyla şöyle:

Bagaj: 1425 bakteri
Sürücü koltuğu: 649 bakteri
Vites topuzu: 407 bakteri
Arka koltuklar: 323 bakteri
Konsol: 317 bakteri
Direksiyon simidi: 146 bakteri


Araştırmayla araçların içindeki en kirli bölgeler belirlendiTam Boyutta Gör
Yukarıdaki sonuçlara göre bu bölgeler arasında en temiz yerlerden biri direksiyon simidi. Bu oldukça ilginç çünkü en sık temas edilen yerlerden biri olduğu için en kirli noktalardan biri olduğu düşünülür. Öte yandan araştırmacılar, bunun nedenini pandemi nedeniyle dezenfektan vb. şeyler kullanıyor olmamıza bağlıyor.

Araştırmaya konu olan bakteriler bizi doğrudan hasta edecek kadar tehlikeli değil. Özellikle sık sık ellerini yıkayanlar için. Ancak araştırmacılar, "kir sadece bizim gördüğümüz kadarıyla sınırlı değildir" diyor ve araç sahiplerinin temizliğe daha fazla önem göstermesinin hastalanma riskini de azaltacağını hatırlatıyor.