Dünyanın İlk Otonom Kamyonunu Tesla’dan Önce Çıkaran Startup Şirketi: Einride

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

İsveçli startup şirketi Einride, henüz geniş kitleler tarafından tanınan bir isim olmasa bir ilki başarıp bir yığın ödüle layık görülmüş bir şirket. Elektrikli otonom kamyonunu kısıtlı bölgelerde de olsa Tesla’dan önce yollara süren Einride, Pod isimli aracıyla taşımacılığın çevreye verdiği zararı en aza indirmeyi hedefliyor. Gelin, şanı küçük başarısı büyük Einride’ı kısaca tanıyalım.


Tesla gibi şirketler sayesinde çokça duyduğumuz otonom araçlar ulaşım, taşımacılık ve daha birçok alanın geleceği olacak gibi görünüyor. Sürücüsüz araç teknolojileri gün geçtikçe daha güvenli, daha kolay kullanımlı ve daha yaygın hale geliyor. Elektrikli araç üretmeye soyunan şirketlerin bir kısmı, çıkaracağı arabalarda bu teknolojiye yer verecek.

Tesla’nın Semi isimli kamyonu da otopilot özelliğiyle tanıtılmıştı. Ancak birçoğumuzun sandığının aksine Semi, dünyanın kamu yollarında sürüş izni olan ilk otonom kamyonu değil. Hayır, Lyft ya da Waymo da değil. Bu konudaki ilk girişim, İsveçli bir startup projesinden gelmiş.

“Elon yokken biz vardık”

2016 yılında bir startup projesi olarak çıkış yapan Einride, bugün 100 kişilik bir kadroya ve 41 milyon dolarlık bir bütçeye sahip. Bu rakam, Einride’ın rakibi olan dünya çapındaki şirketlere göre neredeyse hiçbir şey. Ancak yine de şirket, dünyanın yola çıkabilen ilk otonom kamyonunu herkesten önce çıkarmış ve bu bir startup projesi için oldukça büyük bir başarı. Einride’ın ortak kurucularından olan Linnéa Kornehed, milyarlarca dolar bütçeye sahip otonom araç üretici lerine karşı kazanılan bu zaferi şu sözlerle belirtiyor: “Elon’un Tesla Semi’yi tanıttığı gün bizim ‘Pod’umuz çoktan çıkış yapmıştı.”

Einride bir kamyon üreticisi değil

İsveç merkezli proje Einride’ın geliştirilmesindeki en büyük motivasyonlardan biri iklim değişikliği. Elektrikli otonom podları tasarlayan şirket, birçok ödülün yanında böylesine çevre dostu bir araç ürettikleri için de ödüllere layık görüldü. Ancak Pod kamyonlar, Einride tarafından üretilmiyor, hatta henüz satışta bile değil. Otomobil sektörüne yeni yeni giriş yapan Apple gibi Einride da sadece araçları proje olarak yaratıyor. Şirket yarattığı aracın tasarımı, teknolojik donanımı, yazılımı ve markalaştırılması üzerine çalışmalar yapıyor. Linnéa Kornehed, şirketin bu yapısını “Einride her şeyden önce bir yazılım şirketi. Farkımızı yaratan kısım temelimizdir.” ifadeleriyle açıklıyor.

Einride’ın kamyonu şimdilik oldukça sınırlı bir yola çıkış iznine sahip. Ancak şirket, sürdürülebilir taşımacılık ve ulaşımı geliştirme yolundaki yasal engellerin bir bir aşılabileceğine inanıyor. Amacı taşımacılık ve ulaşımı sınırlandırmadan daha sorumlu teknolojilerle karbon salınımını azaltmak olan şirket, kamyonunun dünyaya açılacağı günleri hedefleyerek çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak : www.webtekno.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

250 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 113

Dün 107

Bu Hafta 220

Bu Ay 2677

Toplam 174263

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Forumda Son Konular

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com