Koronavirüs Döneminde Trafik Kazaları Daha Ölümcül Hâle Geldi

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

Koronavirüs salgını nedeniyle şehirler arası yolculuklar kısıtlanmış, insanlar evlerine kapanmıştı. Yolları boş gören insanların aşırı hız yapmasıysa kazaların ölümcüllük oranlarının yükselmesine neden oldu.


Koronavirüs salgını, hızla gezegenin dört bir yanına yayıldı. İnsanların önemli bir kısmı evlerinden çıkmamayı tercih etti. İnsanların bir kısmıysa ya işleri gereği ya da özel nedenlerden dolayı bu süreçte sokaklarda bulundu.

Yolların boş olması, insanları da daha hızlı gitmeye teşvik etti. Bu durumun olumsuz sonuçlarından biri olarak yaşanan kazaların ölümcüllük oranları artış gösterdi. Artış oranı bazı yerlerde 5 katına yaklaştı.

Boş yollar hız yapmaya yöneltiyor:
Reuters tarafından yapılan analizler, yolları boş görüp hızlananların hazin sonlarla karşılaştıklarını oldukça net bir şekilde ortaya koydu. Karşılaştırma rakamlarıysa hiç de küçük sayılamayacak artışlarla dolu.

New York kentinde yaşanan kazalarda ölüm oranı, geçen yılın nisan ayına kıyasla %167 artış gösterdi. Chicago’da bu oran %292 oldu. Boston’da da artış %65 olarak rakamlara yansıdı. İspanya’da Madrid’de yaşanan kazalardaysa ölüm oranı tam %470 daha fazla oldu.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi de yaptığı bir açıklamada, insanlar yollara daha az çıkmasına rağmen bu dönemde gidilen mesafe başına ölüm oranının %37 artış gösterdiğini ifade etmişti. Açıklamada, insanların evlerinde olmaları nedeniyle yolların boş olmasının ve yapılan yol kontrolü uygulamalarının azaltılmasının insanları daha tehlikeli araç kullanmak konusunda cesaretlendirdiği ifade edildi.

Hız, kimsenin dostu değildir:

Yollara çıkan araç ve kişi sayısında önemli bir azalma olması, genel olarak trafik kazalarında yaşanan ölümlerin sayısını azalttı. Yine de kazaların ölümlü olma ihtimali büyük artış gösterdi. 1.000 kaza başına ortalamada 1,2 olan ölüm oranı bu dönemde 3,2’ye yükseldi.


Her ne kadar yolları boş gördüğümüzde “Bir şey olmaz” diyerek hız yapmayı düşünüyor olsak da aşırı hız yapmak güvenli değildir. En ufak bir dikkatsizlikte araçlar yoldan çıkabi lir, ciddi kazalar yaşanabilir. Hâliyle yollarda kurallara uymak en iyi karar olacaktır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

340 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 144

Dün 99

Bu Hafta 829

Bu Ay 3402

Toplam 160366

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com