Gümrükte Kalan Araçlar İçin Af Geldi

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı'nın ortak bir şekilde hazırladığı yönetmeliğin sonucunda gümrükte kalan arabaların belirli gereksinimleri karşılamalarının sonucunda araç sahiplerine teslim edilmesini belirten yönetmelik yürürlüğe girdi.

 

İthalat izni alınmayan ya da gümrük vergileri eksik ödenen araçlara el konulmasına ilişkin yeni bir düzenleme gerçekleştirildi. Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı'nın ortak hazırladığı yönetmelikler, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, yurt dışında tescil edilmiş olması nedeniyle ithali izne tabi olan ancak bu durum beyan edilmeden ithal edildiği anlaşıldığı için Gümrük Kanunu'nun 235. maddesi uyarınca el konularak mülkiyeti kamuya geçirilmesi kararı verilen veya aynı maddeye ilişkin bir soruşturma kapsamında bulunan ve henüz tasfiyesi tamamlanmamış olan araçlar ile kıymetinin eksik beyan edilmesi sonucu gümrük vergilerinin kısmen eksik ödenmesi nedeniyle Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu uyarınca başlatılan bir soruşturma veya kovuşturma kapsamında bulunan müsadere kararı verilmemiş ve henüz tasfiyesi tamamlanmamış olan araçların sahiplerine iadesiyle ilgili işlemler düzenlendi.

gümrük

Gümrük idareleri ve vergi dairelerinde yapılacak işlemlere yer verilen yönetmeliklere göre, 31 Aralık 2019 tarihinde mesai bitimine kadar ilgili gümrük idaresine başvuruda bulunanlar düzenlemeden yararlanabilecek. Aracın gereklilikleri yerine getirmesi durumunda aracın ilk iktisabında ödenmesi gereken ÖTV'nin %25'inin ödenmesi sonucunda araç, sahibine iade edilecek.

Gümrük Kanunu gereğince el konulması muhtemel olan araçların gümrük idaresini n bilgisine girmeden kendiliğinden idareye bildirilmesi durumunda, başka bir deyişle işlem başlatılmadan önce bildirilmesi durumundaysa ÖTV'nin yalnızca %15'i talep edilecek.

Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye bakanlığı ve Adalet bakanlığı, yönetmenin uygulamasında karşılaşılabilecek sorunları giderme konusunda yetkili olacaklar. Yukarıda adı geçen üç bakanlık, sırasıyla gümrük idareleriyle ilgili tereddütler, vergi daireleriyle ilgili tereddütler ve adli konularla ilgili tereddütleri giderecek.

İlgili Yönetmelik için tıklayınız...

Kaynak:www.webtekno.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

320 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 113

Dün 99

Bu Hafta 798

Bu Ay 3371

Toplam 160335

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com