Okul servis şoförleri her yıl hekim raporu alacak

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

Okul servisleriyle ilgili yeni yönetmelik açıklandı. Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile araçlarda üç noktalı emniyet kemeri, güvenlik kamerası, sensörlü koltuk ve araç takip sistemleri bulundurulması zorunlu hale getirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katılımıyla Muazzez Karaçay İlkokulu'nda Okul Servis Araçları Yönetmeliği bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Öğrenci ve velilerin de katıldığı toplantıda İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürü İlker Gündüzöz, hazırladığı sunumla yönetmeliğin kapsam ve esaslarını anlattı.

Yönetmeliğin kapsamı genişletilerek zorunlu eğitim ve okul öncesi eğitim öğrencilerinin yanı sıra kreş, gündüz bakım evi, çocuk kulüplerine devam eden çocuklar da taşıma faaliyetlerine dahil edildi.

Mevcut durumda okul servis araçlarının çalıştırılması sadece okul aile birlikleri tarafından gerçekleştirilirken düzenleme ile taşımacıyı tespitle ilgili komisyonlar kurulması düzenlemesi getirildi. Böylece okul öncesi eğitim ve zorunlu eğitim taşımacıyı tespit komisyonuna okul yönetimleri, okul aile birlikleri, eğitimci/öğretmenler ve veliler, kreş, gündüz bakım evi ve çocuk kulübü taşımacıyı tespit komisyonuna ise söz konusu kurum müdürleri, grup sorumluları ve veliler dahil edilerek daha katılımcı bir yapı oluşturuldu.

Taşıma sözleşmeleri mülki idare amirinin onayına bağlandı. Düzenleme ile anlaşma yapılan asıl taşıyıcıların yanında, velilere özel servis anlaşması yapabilme imkanı da mülki idare amirinin onayına bağlandı.

Okul servis araçlarında üç noktalı emniyet kemeri, güvenlik kamerası sensörlü koltuk araç takip sistemleri bulundurulması zorunlu hale getirildi.

Taşımacılar, şoförler ve rehber personele verilecek eğitimler ve nitelikleri yeniden düzenlendi.

Servis şoförleri için Milli Eğitim Bakanlığından okul servis şoförlüğü yapabileceğine dair sertifika ile mesleki yeterlilik kurumundan belge alınması şartı getirildi.

Bazı suçlar, taşımacılar, şoförler ve rehber personelin, kovuşturma aşamasında olsalar bile, taşıma faaliyetinde yer almalarına engel olarak belirlendi. Kapsama, kasten öldürme, cinsel saldırı, cinsel taciz, müstehcenlik, alkol veya uyuşturucu madde etkisiyle ya da başka bir nedenle trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçları ilave edildi.

Öte yandan 5 yılda bir alınan psikoteknik raporun yanında her yıl aile hekiminden rapor alınması koşulu da getirildi.

Öğrencilere taşıma faaliyetinde eşlik edecek rehber personelin trafikte daha rahat görünmesi, uyarılarına diğer sürücülerin riayet etmesi için reflektif yelek, yardımcı ışıklar kullanması zorunluluğu getirilirken uyarılarına uymayan sürücüler hakkında tutanak düzenleme yetkisi verildi.

Renkli cam yasağı

Yönetmelikle okul servis araçlarında iç mekanı gösteren beyaz cam dışında cam kullanılamayacağı da düzenlendi. Buna göre, okul servis araçlarının camlarına yapıştırılan renkli film tabakaları sökülecek. Fabrika çıkışında üzerinde renkli cam olan araçlar 3 Eylül 2019 tarihine kadar uygun hale getirilecek.

Yönetmeliğin taşıtlarda aranacak şartların düzenlendiği 4. maddesi kapsamındaki hususlara uygun olmaması durumunda yeni üretilecek araçların, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren okul servis aracı olarak trafik tescili yapılmayacak.

Denetimler

Okul servis taşıma faaliyetlerinin denetimine yönelik valilik ve kaymakamlıklar tarafından Milli Eğitim, emniyet, jandarma, belediye ve uygun görülen diğer kurum temsilcilerinden oluşan denetim komisyonları kurulacak. Yönetmeliğin ihlali durumunda, asli kusurlarda derhal, tali kusurlarda 3 uyarıdan sonra "özel izin belgesi" iptal edilecek.

İptale konu özel izin belgesi aynı eğitim öğretim yılı içinde, kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulübü servis faaliyetlerinde ise takvim yılı içinde yeniden düzenlenemeyecek.

Okul servis araçlarının çalıştırılmasında, talipliler arasından nihai taşımacının belirlenmesine ilişkin usul ve esaslar Milli Eğitim Bakanlığı, kreş, gündüz bakımevi ve çocuk kulüplerinde ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Okul servis aracı çalıştırılması temel olarak yıllık olacak. Ancak bu süre taşıma hizmetinin kalitesinin artırılması ve maliyet avantajı sağlanması amacıyla azami 3 yılı aşamayacak.

Yürürlülük tarihleri

Milli Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği kapsamındaki servis faaliyetlerinin karayolu yolcu taşımacılığı yetki belgelerinden birine sahip olma şartı 30 Haziran 2020'den itibaren geçerli olacak.

Üç nokta emniyet kemeri ve oturmaya duyarlı sensörlü sistem zorunluluğu, iç ve dış kamera sistemi bulunmayan ve fabrika çıkışında üzerinde renkli cam olan araçların uygun hale getirilmesi, taşıma işinde çalışan şoför ve rehber personelin Milli Eğitim Bakanlığından sertifika alma zorunluluğu ile taşıma işinde çalışan şoför ve rehber personele Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu çerçevesinde mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu uygulaması ise 3 Eylül 2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

Kaynak:www.trthaber.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

339 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 15

Dün 51

Bu Hafta 119

Bu Ay 890

Toplam 90527

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com