Kaza Tespit Tutanağı Nasıl Tutulur?

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

kaza 1Trafik kaza tespit tutanağı nasıl tutulur? Nereden temin edilir? Bu yazıda kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur, kaza tutanağı nereden alınır sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

 Kaza tespit tutanağı her sürücünün arabasında bulundurması gereken ve maddi hasarlı kazalarda polisi çağırmadan taraflar arasında doldurulması gereken tutanaktır. Zorunlu trafik sigortası yaptırdığınızda sigorta şirketi bir adet kaza tespit tutanağını adresinize gönderir.  Bu tutanağı fotokopi çekerek çoğaltabilir, kırtasiyelerden satın alabilir yada kaza tespit tutanağı PDF versiyonunu indirip çıktısını alabilirsiniz. Tavsiyemiz aracınızda her zaman birden fazla kaza tespit tutanağı olmasıdır. 12 bölümden oluşan kaza tespit tutanağı nasıl doldurulur adım adım aşağıda bulabilirsiniz.

 kaza tespit tutanagi

1. bölüme kazanın gerçekleştiği tarih ve saat girilir.

2. bölüme kaza yeri adresi ayrıntılı bir şekilde girilir.

3. bölüm, varsa görgü tanıklarının ifadesi için ayrılmıştır. Bırakılan alan yeterli olmazsa boş bir beyaz kağıda yazmaya devam edilir ve kağıdın altına görgü tanıklarını adı, soyası ve imzası eklenir.

4. bölüm, kazaya karışan sürücü bilgileri için ayrılmıştır.

5. bölüm, kazaya karışan araçların bilgileri için ayrılmıştır.

6. bölüm, trafik sigortası poliçesi bilgileri için ayrılmıştır.

7. bu bölümde yer alan taşıt resimlerinden araçların ilk darbe aldığı yerler ok ile işaretlenir.

8. bölüm, kazanın olası sebepleri listelenmiştir. Uygun olan işaretlendikten sonra araçların kaza anındaki hız durumları ve tespit edildiyse fren izi uzunluğu yazılır.

9. bölüm, buradaki alana kazanın gerçekleştiği anın taslağı çizilir.

10. bölüm, sürücülerin görüşleri için ayrılmıştır.

11. bölüm, imza için ayrılmış alandır. Sürücüler tutanak üzerinde hem fikir olduklarında imza atmalıdır. İmzası olamayan tutanaklar geçersiz sayılır.

İkiden fazla aracın karıştığı kazalarda birden fazla kaza tutanağı doldurabilirsiniz. Tutanaklar fotokopi ile çoğaltılıp her sürücüye dağıtılmalıdır. Ya da telefonunuzdan fotoğrafını çekip çıktısını da alabilirsiniz.  Doldurduğunuz kaza tutanağını çekilen fotoğraflar ile birlikte trafik sigortanızı yaptığınız sigorta şirketine ve varsa kasko şirketinize 5 iş günü içinde iletmelisiniz.


Kazadan sonra en yakın devlet hastanesine gidip alkol raporu almanızı tavsiye ederiz. Bu alkol raporunu da tutanağa ve fotoğraflara eklemeniz sizin için avantajlı olacaktır. Kaza tespit tutanağı nasıl tutulur diyelner için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, kaza tespit tutanağı mobil uygulamasını da geliştirdi. Bu uygulamayı cep telefonunuza indirerek herhangi bir kaza durumunda tutanağınızı kolayca cep telefonunuzdan doldurabilirsiniz.

Ancak her türlü ihtimale karşı, telefonunuzun şarjı bitebilir yada telefonunuz kazada zarar görebilir, aracınızda kesinlikle birden fazla trafik kazası tespit tutanağı bulundurmanızda fayda vardır.

Kaynak: http://www.tasit.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

181 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 122

Dün 92

Bu Hafta 679

Bu Ay 773

Toplam 118854

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com