Yerli otomobil enerjisini güneşten alıyor

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

Şu sıralar caddelerdeki reklam panolarında boy gösteren, Türkiye'nin güneş enerjisiyle çalışan ilk aile otomobili Aruna yakında yollara çıkıyor.
ITUGAE_ArunaTrafiktesiniz, camı açmak istiyorsunuz ancak etraftaki araçların egzoslarından yayılan gaz nedeniyle sıkıntı yaşayacağınız belli. Ancak yakınınızdaki araçlar İTÜ Güneş Arabası Ekibi tarafından üretilen Aruna ise böyle bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Çünkü Aruna ihtiyacı olan enerjiyi güneşten alıyor ve sıfır emisyonla çevre dostu bir otomobil olma niteliği taşıyor.

2004 yılından bu yana güneş enerjili otomobil üretimi için çalışan İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi (İTÜ GAE), çok yakında önemli bir basamağı daha aşacak. Ekibin ürettiği ve ülkemizin güneş enerjisiyle çalışan ilk aile otomobili olan Aruna yollara çıkmak için gün sayıyor.

Mitolojide güneşin doğuşunu temsil eden kızıllık ve 7 atın çektiği araç anlamına gelen Aruna’nın belki de en önemli yanı tasarım olarak yollardaki otomobilleri andırması. Bugüne kadar üretilen güneş enerjili otomobiller, panellerin şekli ve üretim gücü nedeniyle sadece şoför koltuğu olan, bagajı dahi bulunmayan tasarımlara sahipti. Ancak Aruna, bu algıyı tamamen değiştireceğe benziyor.

İTÜ GAE ekibi, alternatif enerjinin günlük hayatta nasıl kullanılabileceğini göstermek adına araca, yollardaki otomobillerde bulunan dokunmatik ekran, park sensörü, cruise control gibi donanımları da dahil etmiş.

Menzili 700 kilometre

Yapılan açıklamaya göre Aruna 700 kilometrelik bir menzile sahip. Bu da Türkiye’nin pek çok şehri arasında uzun yolculuklar yapabileceği anlamına geliyor. İTÜ GAE, Aruna’nın tanıtımı için Ağustos ayında 26 şehir ve 6 bin kilometreyi kapsayan bir Türkiye turuna çıkmayı planlıyor. Turun son etabında Edirne’den İstanbul’a olan mesafeyi güneş battıktan sonra kat ederek güneş enerjili otomobilin hava karardıktan sonra da yol alabildiğini göstermek hedefleniyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

458 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 19

Dün 125

Bu Hafta 19

Bu Ay 1318

Toplam 119399

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com